Fot. Katarzyna Stańczyk

Michał Salamon

Pianista, kompozytor, aranżer,
a ponadto wykładowca, wydawca i producent.
Współzałożyciel zespołów Fours Collective oraz Quindependence.
Twórca projektu Salamonspace.

Podczas Festiwalu „Rozstaje Kultur” Michał Salamon wystąpi w duecie z Michałem Zaborskim.

Salamon&Zaborski Duo to spotkanie dwóch osobowości o bardzo
zbliżonych wrażliwościach muzycznych. Artyści wykonują swoje autorskie kompozycje, których stylistyka mocno osadzona jest w duchu melodyjnego, europejskiego jazzu. Zestawienie altówki i fortepianu, które kojarzone jest bardziej z nurtem muzyki klasycznej, nabiera tu zupełnie nowego kontekstu, co czyni cały projekt jednym z bardziej interesujących na polskiej, jazzowej scenie muzycznej.


Fot. Tomasz Augustyn

Michał Zaborski

Altowiolista, kompozytor.
Działalność w różnych obszarach, zarówno muzyki klasycznej, jak i
szeroko rozumianej muzyki improwizowanej, pozwala mu na kreowanie swojego
indywidualnego stylu. Jest współtwórcą dwukrotnie nagrodzonej Fryderykiem,
jazzowej grupy Atom String Quartet, z którą regularnie koncertuje w całej
Europie, a także w Azji, Afryce i Ameryce Północnej.
Laureat nagród na międzynarodowych konkursach altówkowych w Polsce,
Austrii i Słowenii.
Jako lider formacji Michał Zaborski Quartet nagrał autorską płytę „Feeling Earth” otrzymując jednocześnie nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”.


UKOJA

UKOJA to muzyczne spotkanie wielu światów. Świata muzyki etno, folk, bałkańskiej, słowiańskiej. Jego członkowie tworzą mieszankę krośnieńsko- krakowsko-góralską osób zauroczonych muzyką tradycyjną i ludową. W skład zespołu wchodzą wykształceni muzycy, wciąż poszukujący nowych inspiracji. Koncert Ukoja to podróż w tereny często nieodkryte dla słuchaczy, to podróż do przeszłości, do korzeni, do przodków.


Karolina Krupa

Karolina Krupa

Pianistka, kameralistka. W 2019 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie dr hab. Mariusza Sielskiego. Swoje umiejętności doskonaliła również w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem Marii Yankovej. Jako solistka, kameralistka, korepetytor uczestniczyła w licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych m.in. w Warszawskiej Jesieni, festiwalu Opera Rara oraz Lange Nacht der Neuen Musik w Düsseldorfie. Brała udział w kursach pianistycznych prowadzonych przez pedagogów takich jak: D. Baszkirow, B. Berman, D. Yoffe, P. Badura-Skoda, A. Jasiński. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym ,,Muzyka Centrum”.


Big Band Dobczyce

Big Band Dobczyce powstał w 2008 roku i działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach. W skład zespołu wchodzi obecnie 28 osób, które połączyły wspólne pasje i zainteresowania. Są wśród nich zarówno zawodowi muzycy (studenci i absolwenci akademii muzycznych i szkół muzycznych II stopnia), jak i muzycy amatorzy.

Pomysłodawcami i założycielami BBD są Janusz Zapał i Waldemar Jarząbek. Przez pierwsze 3 lata zespół prowadzony był przez pana Władysława Chorobika. Następnie bandleaderem BBD został Ernest Heksel.

Big Band Dobczyce wykonuje muzykę o dużym zróżnicowaniu stylistycznym. Zespół posiada bogaty repertuar, począwszy od standardów z epoki swingu i jazzu, a skończywszy na nowatorsko zaaranżowanych przebojach muzyki rozrywkowej i latynoamerykańskiej. Na takie zróżnicowanie pozwala bogate instrumentarium przypisane klasycznemu big bandowi: sekcja rytmiczna (bas, fortepian, gitara, perkusja, instrumenty perkusyjne), sekcja dęta: trąbki, puzony i saksofony, a także wokaliści o szerokich zainteresowaniach stylistycznych.

Utwory wykonywane przez BBD opierają się na precyzyjnych aranżacjach, ale słuchacz odnajdzie w nich także wiele elementów improwizowanych. Ta elastyczność sprawia, że zespół z powodzeniem koncertuje oraz towarzyszy wielu wydarzeniom kulturalnym (festiwale, konferencje, gale, wydarzenia plenerowe).

W czasie festiwalu „Rozstaje Kultur” przygotujcie się na niezapomniane muzyczne przeżycie z Big Bandem Dobczyce, który przeniesie Was w magiczny świat utworów z filmów dla dzieci. Między innymi: Vaiana, Zaplątani, Kraina lodu, Toy story, Zwierzogród, Trole i inne. Wraz z Big Bandem wystąpi Weronika Kozłowska, znakomita wokalistka, która swoimi interpretacjami nada koncertowi wyjątkowego blasku. Gościnnie wystąpią także lokalni wokaliści. Część utworów wykonają jako wyjątkowo oryginalne aranżacje instrumentalne. Dołączcie do nas na wieczór pełen zachwytów i dajcie się porwać big bandowym interpretacjom największych przebojów z filmów. Czeka na Was prawdziwa uczta dla zmysłów!


Katarzyna Jasińska

Fagocistka.

W 2022 ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie mgr Piotra Piłata. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na studiach magisterskich   w klasie fagotu dra hab. Damiana Lipienia. W ramach programu Erasmus+ studiowała w Conservatoire National Supérior de Musique et Danse w Lyonie w klasie fagotu Carlo Colombo.

Koncertowała jako solistka, kameralistka, a także członek orkiestry w wielu ośrodkach kultury w Polsce jak i za granicą m.in. : Holandii, Francji, Niemczech  czy Austrii.

W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się nagrodami zdobytymi na konkursach krajowych jak i za granicznych.

Wiedzę i umiejętności warsztatowe gry doskonaliła pod okiem wielu wspaniałych fagocistów, takich jak: Frank Forst, Sophie Dervaux, Thomas Realp David, czy David Seidel.